Kontakt

+31 616 063 774

Obserwuj

©2018 by Aleksandra Siłuch

Andrzejki w naszej szkole.

December 2, 2019

Dzień św.Andrzeja to czas ostatnich zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W wigilię świętego Andrzeja o zmierzchu rozpoczynała się pora wróżb dziewczęcych. Dla wielu dziewcząt była to też jedna z nielicznych okazji na nieco swobody i zabawy.

Wieczór zastrzeżony jako panieński nie dopuszczał mężczyzn i kobiet zamężnych pozwalając spędzic czas z rówieśnicami o podobnych zainteresowaniach. Zbierały się więc dziewczęta w jednym z domów, najczęściej z kądzielą w ręce, by jak obyczaj kazał były pracą zawsze zajęte, („Nie jędrusić, ale na koszule gnusić” [tkać] – napominano dziewczęta) i podczas wspólnego przędzenia lnu wróżyły.
Wróżono zazwyczaj gromadnie dla każdej, żartując, śmiejąc się, śpiewając i dzieląc się różnymi opowieściami, ale każda z panien wróżyła sobie też indywidualnie w samotności.

Do jednych z najbardziej znanych i lubianych wróżb nalezało ulewanie kształtów na wodzie z roztopionego wosku, ołowiu lub cyny, a następnie interpretowanie przyszłości z kształtu figurki lub rzucanego przez nią cienia. 

A tak bawiono się w naszej szkole!!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

Our Recent Posts

Trwa Konkurs "Być Polakiem"- czekamy na prace naszych uczniów.

February 17, 2020

Zainspirowani lekturami

February 17, 2020

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już za nami!- podziękowania

January 24, 2020

1/1
Please reload

Tags

Please reload