Narodowe Czytanie nowel w Szkole Polskiej w Hadze

23 listopada 2019 roku nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania organizowaną przez Prezydenta RP. Podczas tegorocznej edycji Para Prezydencka zaproponowała do czytania 8 polskich nowel. Wybrane zostały utwory: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza oraz Henryka Rzewuskiego.

W uzasadnieniu wyboru tekstów do czytania Pan Andrzej Duda podkreślił, że ich „wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.”

W ramach ósmej edycji Narodowego Czytania w naszej szkole zaprezentowano ,,Katarynkę” Bolesława Prusa oraz ,,Sachema” Henryka Sienkiewicza. Okazało się, że wybór był trafny, ponieważ wszyscy z zainteresowaniem słuchali zarówno historii pana Tomasza i niewidomej dziewczynki , jak również opowieści o losach indiańskiej osady Chiavatty i ostatniego potomka plemienia Czarnych Wężów.W roli lektorów wystąpili uczniowie klas ósmych oraz licealiści. Wszyscy doskonale wczuli się w swoje role, w pełni oddając emocje i klimat dzieł.

Narodowe Czytanie nie tylko przypomina co roku ważne utwory literatury polskiej, ale także integruje społeczeństwo. Zachęcamy wszystkich do czytania. Naprawdę, warto!