Narodowe Czytanie nowel w Szkole Polskiej w Hadze

November 23, 2019

 

23 listopada 2019 roku nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania organizowaną przez Prezydenta RP. Podczas tegorocznej edycji Para Prezydencka zaproponowała do czytania 8 polskich nowel. Wybrane zostały utwory: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza oraz Henryka Rzewuskiego.

 

W uzasadnieniu wyboru tekstów do czytania Pan Andrzej Duda podkreślił, że ich „wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.”

 

W ramach ósmej edycji Narodowego Czytania w naszej szkole zaprezentowano ,,Katarynkę” Bolesława Prusa oraz ,,Sachema” Henryka Sienkiewicza. Okazało się, że wybór był trafny, ponieważ wszyscy z zainteresowaniem słuchali zarówno historii pana Tomasza i niewidomej dziewczynki , jak również opowieści o losach indiańskiej osady Chiavatty i ostatniego potomka plemienia Czarnych Wężów.W roli lektorów wystąpili uczniowie klas ósmych oraz licealiści. Wszyscy doskonale wczuli się w swoje role, w pełni oddając emocje i klimat dzieł.

 

Narodowe Czytanie nie tylko przypomina co roku ważne utwory literatury polskiej, ale także integruje społeczeństwo. Zachęcamy wszystkich do czytania. Naprawdę, warto!

 

 

 

Please reload

Our Recent Posts

Akcja "Paczka dla Bohatera"

November 10, 2020

Ślubowanie klas pierwszych 2020/2021

November 2, 2020

"Dwujęzyczna siostra, dwujęzyczny brat, w dwujęzycznych barwach mam otwarty świat!"

November 2, 2020

1/1
Please reload

Tags

Please reload

 

Kontakt

+31 616 063 774

Obserwuj

©2018 by Aleksandra Siłuch