Kontakt

+31 616 063 774

Obserwuj

©2018 by Aleksandra Siłuch

Narodowe Czytanie nowel w Szkole Polskiej w Hadze

November 23, 2019

 

23 listopada 2019 roku nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania organizowaną przez Prezydenta RP. Podczas tegorocznej edycji Para Prezydencka zaproponowała do czytania 8 polskich nowel. Wybrane zostały utwory: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza oraz Henryka Rzewuskiego.

 

W uzasadnieniu wyboru tekstów do czytania Pan Andrzej Duda podkreślił, że ich „wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.”

 

W ramach ósmej edycji Narodowego Czytania w naszej szkole zaprezentowano ,,Katarynkę” Bolesława Prusa oraz ,,Sachema” Henryka Sienkiewicza. Okazało się, że wybór był trafny, ponieważ wszyscy z zainteresowaniem słuchali zarówno historii pana Tomasza i niewidomej dziewczynki , jak również opowieści o losach indiańskiej osady Chiavatty i ostatniego potomka plemienia Czarnych Wężów.W roli lektorów wystąpili uczniowie klas ósmych oraz licealiści. Wszyscy doskonale wczuli się w swoje role, w pełni oddając emocje i klimat dzieł.

 

Narodowe Czytanie nie tylko przypomina co roku ważne utwory literatury polskiej, ale także integruje społeczeństwo. Zachęcamy wszystkich do czytania. Naprawdę, warto!

 

 

 

Please reload

Our Recent Posts

14 grudnia- zaproszenie na bożonarodzeniową imprezę do Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Hadze

December 2, 2019

Jasełka

December 2, 2019

Zbiórka dla dzieci z Domu Dziecka

December 2, 2019

1/1
Please reload

Tags

Please reload